Rodzaje diagramów

W aplikacji CAST dostępne są trzy rodzaje diagramów:

  • diagram schematyczny,
  • diagram hierarchiczny,
  • diagram czasowy.

Diagram schematyczny

Zadaniem diagramów schematycznych jest ukazywanie zależności pomiędzy poszczególnymi elementami. Np. w przypadku bilingów telefonicznych chodzi o pokazywanie kto z kim i ile razy rozmawiał.

Na diagramach schematycznych wyróżniamy specjalny rodzaj węzłów - węzły podejrzane. Węzły te są na diagramach oznaczone czerwoną ramką. Zmiana statusu podejrzanego została opisana przy okazji omówienia menu kontekstowego.

Diagram schematyczny może być prezentowany w kilku rozkładach:

  • grupowy - służy rozmieszczeniu węzłów głównych na kole, a grup dookoła nich na zewnątrz koła:
     Diagram schematyczny – rozkład „Grupowy”
  • tzw. pawi ogon - służy romieszczeniu węzłów głównych w centrum, a elementów z nimi połączonych dookoła danego elementu głównego - tak, że w efekcie przypomina to pawi ogon:
     Diagram schematyczny – rozkład „Pawi ogon”
  • kołowy - służy rozmieszczeniu wszystkich elementów na kole, przy czym główne elementy są wierzchołkami wielokąta foremnego wpisanego w to koło:
     Diagram schematyczny – rozkład „kołowy”

Diagram hierarchiczny

Diagram hierarchiczny przedstawiony został na rysunku poniżej.

Diagram hierarchiczny

Diagram czasowy

Diagramy czasowe służą ukazywaniu sekwencji akcji.

Na przykładzie połączeń telefonicznych można je interpretować następująco: Liczby po lewej stronie diagramu oznaczają poszczególne numery telefonów. Strzałki pomiędzy węzłami oznaczają odpowiednio połączenia przychodzące (strzałka skierowana do linii) lub wychodzące (strzałka skierowana od linii). Liczby nad strzałkami oznaczają godzinę w formacie hh:mm:ss i czas trwania połączenia w sekundach.

Diagram czasowy może być prezentowany w kilku rozkładach:

  • proporcjonalny - odległość między poszczególnymi połączeniami jest proporcjonalna do rzeczywistego odstępu czasowego, czyli diagram jest narysowany w "normalnej" skali czasowej (w poziomie):
     Diagram czasowy – rozkład „Proporcjonalny”
  • grupowy - grupy połączeń następujących w określonym po sobie czasie są rysowane bliżej siebie, a poszczególne grupy są wizualnie oddzielone od siebie; skala czasowa (w poziomie) nie jest zachowana:
     Diagram czasowy – rozkład „Grupowy”
  • stały - między dwoma kolejnymi połączeniami zachowany jest stały odstęp; skala czasowa (w poziomie) nie jest zachowana:
     Diagram czasowy – rozkład „Stały”